Terapia w nurcie Gestalt

13 grudnia 2023 2 min.

Terapia Gestalt należy do nurtu psychologii humanistycznej. Jest oparta na idei, że ludzie doświadczają świata i samych siebie jako spójne, zorganizowane całości, a nie jako zbiór izolowanych części. Główne założenie tego nurtu terapeutycznego opiera się na holistycznym podejściu do psychiki. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych cech charakteryzujących terapię Gestalt:

 

Holistyczne podejście:

Terapeuci Gestalt traktują osobę jako integralną całości, skupiając się na zrozumieniu interakcji między myślami, emocjami, ciałem i zachowaniem. Człowiek rozumiany jest jako całość nie jako suma swoich części.

Zorientowanie na teraźniejszość:

Terapia Gestalt skupia się na teraźniejszości, co oznacza, że akcentuje się aktualne doświadczenia pacjenta. Terapeuci zachęcają do skupienia uwagi na tym, co dzieje się “tu i teraz”, w celu zrozumienia aktualnych uczuć, myśli i reakcji.

Procesy percepcyjne:

W terapii Gestalt przywiązuje się wagę do procesów percepcyjnych, czyli sposobu, w jaki jednostka postrzega i interpretuje swoje doświadczenia. Terapeuci pomagają pacjentom zidentyfikować i zrozumieć, jakie znaczenie przypisują swoim doświadczeniom.

Eksperymenty i techniki:

Terapeuci Gestalt często korzystają z eksperymentów, dramatyzacji, ruchu ciała i innych kreatywnych technik, aby pomóc pacjentom eksplorować i zrozumieć swoje uczucia oraz myśli. Te interaktywne podejścia pozwalają na bardziej bezpośrednią i głębszą pracę nad problemami.

Odpowiedzialność osobista:

W terapii Gestalt istotne jest, aby jednostki brały pełną odpowiedzialność za swoje własne życie, wybory i działania. Pacjenci są zachęcani do świadomego podejmowania decyzji i aktywnego uczestnictwa w procesie terapeutycznym.

Akcent na relacji:

Relacja między terapeutą a pacjentem odgrywa kluczową rolę w terapii Gestalt. Bezpieczne i wspierające środowisko terapeutyczne jest konieczne do skutecznej pracy nad problemami pacjenta.

Zmysły i ciało:

Terapeuci Gestalt przywiązują dużą wagę do doświadczania przez zmysły i ciało. Zrozumienie, jak ciało reaguje na różne sytuacje, oraz jakie uczucia towarzyszą danym doświadczeniom, są istotne dla terapii.

Tu i teraz:

W terapii Gestalt kładzie się nacisk na bycie obecnym w danym momencie. Skupianie się na teraźniejszości pomaga pacjentom zidentyfikować i zrozumieć, jakie mechanizmy obronne czy schematy myślowe utrudniają im skuteczne funkcjonowanie.

 

Terapia Gestalt może być odpowiednia w przypadku różnych problemów emocjonalnych i psychologicznych, pomagając w zrozumieniu siebie, budowaniu więzi z otoczeniem oraz rozwijaniu zdolności do skutecznego radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Może być dobrym narzędziem w pracy nad wieloma problemami takimi jak stres, lęki, depresja, problemy związane z relacjami, czy trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jednak skuteczność terapii zawsze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

» Wiedza » Terapia w nurcie Gestalt

Podobne:

Obraz „Spór o sz” (1)

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „Spór o sz” (1) dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
520,00 

Obraz „Spór o sz” (2)

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „Spór o sz” (2) dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
520,00 

Grafika „Maszyna 1”

Urządzasz swoje mieszkanie, biuro lub pracownię? Lubisz motywy industrialne? Wybierz jedną z grafik oferowanych przez sklep Fundacji Zielone Pojęcie.
800,00 

Grafika „Maszyna 2”

Urządzasz swoje mieszkanie, biuro lub pracownię? Lubisz motywy industrialne? Wybierz jedną z grafik oferowanych przez sklep Fundacji Zielone Pojęcie.
800,00 

Obrazek „Rotunda”

Jesteś miłośnikiem Cieszyna? Urządzasz mieszkanie lub szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jeden z obrazów, który nawiązuje do Cieszyna.
350,00 

Grafika „Pieczęć wolności”

Jesteś miłośnikiem Cieszyna? Urządzasz mieszkanie lub szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jeden z obrazów, który nawiązuje do Cieszyna.
600,00 

Grafika „Zatracenie w Rotundzie”

Jesteś miłośnikiem Cieszyna? Urządzasz mieszkanie lub szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jeden z obrazów, który nawiązuje do Cieszyna.
600,00 

Obraz „W oddali”

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup „W oddali” dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
440,00 

Obraz „Zacisze kobiet”

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „Zacisze kobiet” dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
440,00 

Obrazek „Zielone dachy Cieszyna”

Jesteś miłośnikiem Cieszyna? Urządzasz mieszkanie lub szukasz pomysłu na prezent? Wybierz jeden z obrazów, który nawiązuje do Cieszyna.
350,00 

Obraz „Głęboka”

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „Głęboka” dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
380,00 

Obraz „Niebo nad Cieszynem”

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „Niebo nad Cieszynem” dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
380,00 

Książka „Okiem szeroko otwartym na zdrowie”

Miej zdrowie na oku. Dr n. med. Agata Plech podpowiada, jak zadbać o zdrowy narząd wzroku.
45,00 

Album „Matkość”

Interesuje Cię macierzyństwo bez lukru? Chcesz poznać różne jego twarze? Zapraszamy do spotkania z albumem „Matkość” dokumentującym projekt społeczno-artystyczny pod tym samym tytułem.
40,00 

Książka „Przejrzyj na oczy”

Chcesz się cieszyć świetnym wzrokiem przez całe życie? To „Przejrzyj na oczy” i zerknij do poradnika dr n. med. Agaty Plech.
35,00 

Książka „Alkoholik. Instrukcja obsługi”

Dotknął Cię problem alkoholowy? A możesz jesteś współuzależniony/ współuzależniona? Jeżeli tak, sięgnij po instrukcję obsługi alkoholika autorstwa J. Reisch-Klose i E. Głowacz.
35,00 

Plecak z banerów reklamowych

Jesteś eko? Postaw na plecak zero-waste wykonany z banerów reklamowych!
80,00 

Obraz „System poruszania się”

Szukasz niebanalnego obrazu do swojego wnętrza? A może potrzebujesz oryginalnego prezentu dla miłośnika sztuki? Kup obraz „System” dostępny w sklepie internetowym Fundacji Zielone Pojęcie.
580,00