Magia sprzątania

06 grudnia 2023 2 min.

“Magia sprzątania” to termin, który jest często używany w kontekście metody opracowanej przez japońską ekspertkę ds. porządku i organizacji, Marie Kondo. Jej podejście do sprzątania znane jest jako metoda KonMari. Magia sprzątania polega na przekształceniu sposobu, w jaki myślimy o naszym otoczeniu, naszych rzeczach i naszym życiu poprzez skoncentrowanie się na tym, co naprawdę ma dla nas wartość.

 

Główne zasady magii sprzątania Marie Kondo to:

  1. Zachowaj tylko to, co sprawia radość: Kondo zachęca do zatrzymywania tylko tych rzeczy, które naprawdę kochamy i które wywołują w nas radość. Pozbywanie się zbędnych przedmiotów ma na celu stworzenie przestrzeni, w której otaczające nas rzeczy sprawiają nam satysfakcję.
  2. Przeglądaj według kategorii: W metodzie KonMari zaleca się porządkowanie według kategorii przedmiotów, a nie pomieszczeń. Na przykład, zacznij od ubrań, następnie książek, itd. To pomaga w skoncentrowaniu się na jednym rodzaju przedmiotów na raz i ułatwia podjęcie decyzji.
  3. Pozbądź się przedmiotów, które już nie są potrzebne: Metoda KonMari polega na pozbywaniu się przedmiotów, które nie przynoszą radości i nie są nam już potrzebne. Pozwala to na uwolnienie przestrzeni i redukcję ilości zbędnych przedmiotów.

Magia sprzątania może przynieść różne korzyści:

  1. Ułatwia utrzymanie porządku: Poprzez pozbywanie się nadmiaru przedmiotów i organizowanie ich w sposób przemyślany, magia sprzątania pomaga w utrzymaniu porządku w domu.
  2. Poprawia samopoczucie: Otwieranie szafy czy przestrzeni, w której panuje porządek i w której są tylko przedmioty sprawiające radość, może wpływać pozytywnie na samopoczucie.
  3. Zmniejsza stres: Czysta i uporządkowana przestrzeń może przyczynić się do zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.
  4. Ułatwia dokonywanie decyzji: Zredukowanie ilości przedmiotów do tych, które naprawdę mają dla nas wartość, ułatwia podejmowanie decyzji i skupienie się na istotnych sprawach.

 

Magia sprzątania Marie Kondo to nie tylko fizyczne porządki, ale także przemyślany proces , który ma na celu przemianę naszego otoczenia i sposobu myślenia o rzeczach. W rezultacie chodzi o stworzenie harmonii w naszym domu i życiu.

» Wiedza » Magia sprzątania